.vc_custom_1575407139870{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}

Schwendi

dom energooszczędny, szkieletowy

  • Styl: Nowoczesny
  • Rok realizacji : 2017
  • Powierzchnia : 186 m2 + 52 m2
  • Lokalizacja :  Schwendi, Niemcy

Dom, został wybudowany w Niemczech, gdzie dużą wagę przykłada się do energooszczędności budynków. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, przemyślanych detali oraz nowoczesnej ale zarazem prostej technice budynku osiągnęliśmy bardzo wysoki standard energetyczny, a co za tym idzie niemiecki certyfikat domu KFW 40 (więcej informacji na temat świadectwa energetyki naszych domów znaleźć można w zakładce TECHNOLOGIA i podstronie KONCEPT ENERGETYCZNY). Zapotrzebowanie na energię tego domu to aż 60% mniej niż dopuszcza niemiecka norma. Ponadto dom pomyślnie przeszedł test Blower Door i uzyskał certyfikat szczelności w kategorii domów pasywnych. Prosta, optymalna bryła budynku, ogrzewanie za pomocą pompy ciepła oraz wykorzystywanie energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne jak również centralny system wentylacji z rekuperacją pozwoliły nam zredukować koszty energii do minimum.
Drewniana, wentylowana fasada domu tętni życiem. Nigdy nie wygląda tak samo. Jej kolor zależy od pory dnia, światła, od tła, które stanowi nieustannie zmieniające się niebo. Inaczej prezentuje się w kolorach tęczy, a inaczej słonecznego, bezchmurnego dnia.
Projektując wnętrze, staraliśmy się aby było ono jak najbardziej elastyczne. Pierwszym argumentem, aby stworzyć taki plan była myśl o stale zmieniających się z biegiem lat potrzebach domowników. Kolejnym, żeby domownicy nie mieli problemu z przekształceniem wnętrza. Tak właśnie powstał rzut parteru, którego centrum stanowi rdzeń, składający się z WC, pionowej komunikacji oraz pomieszczenia gospodarczego, gdzie umieściliśmy całą technikę budynku. Centralna lokalizacja umożliwiła nam zaoszczędzenie kosztów związanych z rozprowadzeniem instalacji po całym obiekcie. Przestrzeń wokół “rdzenia” jest wolna, ale zaprojektowana w taki sposób, że dodając kilka ścian można uzyskać kilka odrębnych pomieszczeń.
Na piętrze znajdują się dwa pokoje, łazienka z sauną, galeria, którą można zamknąć uzyskując kolejny pokój oraz odrębna, komfortowa strefa sypialniana z garderobą i łazienką z prysznicem. Miejsce obok schodów umożliwia w razie konieczności wbudowanie windy.

  • /